Proteiny – úvod

 suplementy - proteiny

Bílkoviny nebo proteiny?

Jaký je rozdíl mezi bílkovinami a proteiny? Žádný! Ať už si vybereme jeden, nebo druhý název, mluvíme o tom samém. Proteiny jsou totiž jinak nazývané bílkoviny. Tyto látky jsou makromolekulární a jsou tvořeny různými aminokyselinami. Jejich různou kombinací poté vznikají různě dlouhé řetězce. O tom, proč jsou proteiny a sportovní výživa důležité pro aktivně žijící a sportující osoby se dočtete právě na těchto stránkách. Pokud se rozhodneme proniknout do tajů proteinů, rozhodně máme na výběr z mnoha různých variant, jak k nim dospět. Jak již zde bylo uvedeno, proteiny jsou vysokomolekulární přírodní látky, které se skládají z aminokyselin. Bílkoviny dělíme podle struktury jejich řetězce na primární, sekundární, terciární a kvartérní. Proteiny tvoří základ každého živého organismu. V organismech proteiny plní stavební, transportní, pohybové a obranné funkce organismu.

Lidské tělo tvořené z buněk

Buňky jsou ve velké míře tvořeny právě z bílkovin, proto vlastně každý z nás má ve svých buňkách různé množství proteinů. Jak velké, to už je druhá věc, ale nemusíme se obávat, že bychom neměli těchto látek dostatek. Samozřejmě si můžeme zadělávat na problémy třeba tím, že svou stravu nějakým způsobem upravujeme, ale i tak se může vše správnou a hlavně zdravou výživou opět napravit. Lze tedy konstatovat, že pokud bychom proteiny v naší stravě nějakým způsobem (ať již úmyslně nebo neúmyslně) omezily, mohlo by to na náš organismus samozřejmě mít určitý dopad.

Svalová hmota potřebuje proteiny

Při jakémkoliv sportu potřebujeme hlavně velice výkonnou svalovou hmotu. Abychom jí dosáhli, musíme mít pořádný hlavně základ, který je tvořen proteiny. Díky tomuto jednoduchému systému je tedy zřetelné, že právě protein je jednou z nejdůležitějších látek, kterou v těle máme. Bílkoviny jsou dokonce takovým ochráncem, rozhodneme-li se, že by nám mohla pomoci nějaká dieta, můžeme si rovnou pogratulovat, jelikož proteiny nám pomohou tuto svalovou hmotu udržet na těch nejlepších hodnotách, pokud provozujete sport jako kulturistika. Pokud protein postrádáme, můžeme se dostat do velkých problémů.